Kraina Opowieści. Zaklęcie życzeń – Chris Colfer – www.eopinier.pl = To co Was bawi !

Kraina Opowieści. Zaklęcie życzeń – Chris Colfer

Chris Colfer, gwiazdor młodego pokolenia znany z kultowego serialu „Glee” tym razem ujawnia swój talent pisarski. Colfer porywa młodych czytelników na szaloną wyprawę do krainy baśni, jednak stworzony przez niego świat w niczym nie przypomina tego z opowieści babci czy kolorowych kart książek dla dzieci. Tutaj Czerwony Kapturek posiada własne królestwo i dzielnie walczy z Watahą Złych Wilków, Jaś kocha się w Złotowłosej, która jest poszukiwana listem gończym, a Śpiąca Królewna prowadzi ze Złą Królową własną rozgrywkę. Czy jesteście gotowi wkroczyć do świata, w którym wszystko okazuje się zupełnie inne niż Wam się wydawało?

Rodzeństwo Baileyów musi pogodzić się ze stratą ojca, który zginął w wypadku. Dzieci próbują stawiać czoła rzeczywistości, wspierać swoją ukochaną mamę i wieść normalne życie jedenastolatków. Nie przypuszczają, że wkrótce ich los zupełnie się odmieni, a oni sami zostaną postawieni przed wyzwaniami, na które nie są gotowi…

Wszystko zaczyna się, kiedy Alex i Conner dostają od babci starą księgę baśni, która od dawna jest w posiadaniu ich rodziny. Książka ma dla bliźniąt szczególne znaczenie – snucie opowieści i czytanie było ulubionym zajęciem ich taty. Cenny prezent szybko okazuje się przedmiotem niezwykłym – za jego sprawą dzieci przenoszą się do równoległego świata – Krainy Opowieści. Wszystko, o czym opowiadał im tata staje się rzeczywistością, choć nieco inną niż tą, o której słyszeli. Okazuje się, że tu baśnie mają swój ciąg dalszy, a ich bohaterowie są zupełnie inni… Czerwony Kapturek nie jest tak naiwny jakby się wydawało, Złotowłosa jest waleczną amazonką, zaś dzięki nowej historii o Złej Królowej rodzeństwo Baileyów spojrzy na nią nieco przychylniejszym okiem.

– Poświęciłam całe życie, próbując odzyskać coś, co zostało mi odebrane wiele lat temu. Jednakże nigdy nie zostanę obwołana męczennicą z tego powodu. Już po wieczne czasy będę znana wyłącznie jako ta próżna królowa, która próbowała zabić biedną, niewinną i bezbronną królewnę Śnieżkę – zakończyła Zła Królowa. – Ale któż nie powędrowałby na kraniec świata, żeby ponownie się połączyć z osobą, którą ukochał bardziej niż samo życie? Kto nie wydarłby sobie serca, żeby uniknąć takiego bólu?

Ale to nie twoja wina! – zaprotestowała Alex. – Nie myślałaś jak zdrowy człowiek! Gdybyś miała serce, nie zrobiłabyś tym wszystkim ludziom tych okropnych rzeczy. Nadal jesteś Evly!

Pomyśl tylko, ludzie na pewno zmieniliby zdanie na twój temat, gdyby znali prawdę! – zawtórował siostrze Conner.

Świat zawsze będzie przedkładał wygodę nad rzeczywistość – odrzekła Zła Królowa. – Łatwiej jest nienawidzić, obwiniać i bać się niźli rozumieć. Nikt nie szuka prawdy, wszyscy pragną jedynie rozrywki.

Bliźnięta są zafascynowane i jednocześnie przerażone nową rzeczywistością. Szybko zdają sobie sprawę, że powrót do normalnego świata nie będzie łatwy. Aby tego dokonać muszą wyruszyć w pełną niebezpieczeństw podróż w poszukiwaniu składników do Zaklęcia Życzeń. Zadanie nie jest proste – należy odnaleźć osiem baśniowych przedmiotów ukrytych w ośmiu królestwach.

Szklany bucik zgubiony w zamku o północy,

Zrodzone z morza ostrze o potężnej mocy,

Kamienna korona, co od lat spoczywa

W grocie, gdzie mieszka zgraja zbójecka, łapczywa,

Kawałek tej kory, którą niosło w ręku

Dziecko skłonne rozmawiać z mordercą bez lęku,

Niezręcznymi palcami ujęte wrzeciono,

Złoty sznur, co ocalił pannę uwięzioną,

Domniemanej nieboszczki diament tudzież rubin,

I łzy zgnębionej wróżki, której los nie lubi.

(…) –W porządku–powiedziała Alex –Jak na razie udało nam się zdobyć pukiel włosów Roszpunki. Nadal musimy dostać w swoje ręce pantofelek Kopciuszka, wrzeciono Śpiącej Królewny, klejnoty z trumny Królewny Śnieżki, korę z koszyka Czerwonego Kapturka, łzy wróżki oraz dwa inne przedmioty, co do których nie mamy pojęcia, czym są.

Podczas poszukiwań przyjdzie im się zmierzyć z wieloma niebezpieczeństwami – nie tylko ze strony przerażających istot jak Trolle czy Gobliny, ale również Złej Królowej, która także pragnie zdobyć magiczne składniki. Zaczyna się wyścig, w którym możliwy jest tylko jeden zwycięzca – zaklęcie bowiem nie zadziała dwa razy… A Zła Królowa nie cofnie się przed niczym, na pomoc wezwie swojego oddanego Łowcę i jego niebezpieczną córkę, zawrze nawet pakt z Watahą Złych Wilków, aby osiągnąć swój cel.

Przyszłam, by zawrzeć układ – odparła.

Z nami nie zawiera się układów – warknął Malumpazur.

Zawrzecie go, gdy się dowiecie, co mam do zaoferowania – zapewniła Zła Królowa. Zaintrygowało to wilka.

Jakiego rodzaju układ cię interesuje? – zapytał.

Wymiana przysług – oznajmiła Zła Królowa. – Przez królestwa tego świata wędruje dwoje dzieci: chłopiec i dziewczynka. To bliźnięta. Chcę, żebyście ich znaleźli i sprowadzili przed moje oblicze. Całych i zdrowych.

Chcesz dzieci? – zapytał drwiąco Malumpazur.

W ich posiadaniu znajduje się coś, czego potrzebuję. Dokładniej, kilka rzeczy – odrzekła Zła Królowa. – Załatwiłabym tę sprawę sama, ale chwilowo nie mam takiej możliwości.

A jeśli przyprowadzimy ci te dzieci, co nam dasz w zamian? – spytał wilk.

Dam wam tę jedną rzecz, która pozwoli definitywnie odpłacić za śmierć twojego ojca – oznajmiła Zła Królowa. – W zamian za bliźnięta dam wam królową Czerwony Kapturek.

Długa, pełna niebezpieczeństw podróż zbliża dzieci do siebie. Podczas niej znajda również odpowiedzi na wiele nurtujących je od dawna pytań. A kiedy poznają tożsamość Dobrej Wróżki, już nic nie będzie takie samo, jak wcześniej… Czy dzielnym bliźniętom uda się wygrać wyścig i powrócić do swojego świata?

Colfer sprawnie żongluje konwencjami. Baśniowa historia często zmienia się w mrożącą krew w żyłach opowieść grozy. Całość okraszona jest humorem, który nie jeden raz przywoła uśmiech na twarzy czytelnika.

Witajcie w świecie z innej bajki.

O autorze:

Christopher „Chris” Colfer – amerykański piosenkarz i aktor telewizyjny, nominowany do nagrody Emmy; występował m.in. w roli Kurta Hummela w popularnym musicalowym serialu Glee. Za tą kreację został uhonorowany Złotym Globem.

Jako pisarz debiutował w 2012 roku powieścią przygodową dla dzieci Kraina Opowieści. Zaklęcie Życzeń – pierwszą częścią pięciotomowego cyklu o przygodach Alex i Connera. Obecnie jest bestsellerowym autorem z listy New York Timesa, którego książki, to między innymi pięć powieści z serii Kraina Opowieści, a także Struck By Lightning: The Carson Philips Journal, która powstała na podstawie scenariusza, który napisał do filmu Struck by lightning (Colfer był współproducentem i odgrywał jedną z ról).