Tajemnice sukcesu nowojorskich wizjonerów – www.eopinier.pl = To co Was bawi !

Tajemnice sukcesu nowojorskich wizjonerów

Tytuł: Wszyscy patrzą
Autor: Megan Bradbury
Tłumaczenie: Magdalena Słysz
Data premiery: 26 kwietnia 2017
Wydawnictwo Czarna Owca
Wydanie pierwsze

Kalejdoskopowy obraz Nowego Jorku, widziany oczami jego najsławniejszych mieszkańców…
Olivia Laing, New Statesman
Wszyscy patrzą Megan Bradbury to powieść o ludziach, którzy określili Nowy Jork. Jej bohaterowie to cztery wybitne osobistości: fotograf – Robert Mapplethorpe, pisarz – Edmund White, urbanista – Robert Moses i poeta – Walt Whitman.

Robert Mapplethorpe (1946-1989)
Jeden z najważniejszych fotografów XX wieku. Jego kontrowersyjne zdjęcia niejednokrotnie wywoływały skrajne oburzenie. Podejmował tematy trudne i kontrowersyjne takie jak sadyzm czy masochizm. Zasłynął jako autor odważnych aktów i obrazów homoerotycznych. Przez kilka lat związany był z amerykańską kobiecą legendą rocka – Patti Smith.

Edmund White (1940)
Pisarz, dramaturg, eseista. Jeden z czołowych twórców literatury o tematyce homoseksualnej. Bohaterami jego powieści są mężczyźni, którzy niejednokrotnie doświadczyli dyskryminacji ze względu na odmienną orientację seksualną. Edmund White to autor wielu książek o tematyce homoseksualnej. Jego debiutancka powieść Forgetting Elena (1973) zachwyciła samego Vladimira Nabokova, który nazwał ją „cudowną”. Wykłada na Uniwersytecie Princeton.

Robert Moses (1888-1981)
Urbanista, wizjoner. Skalę i rewolucyjność zmian, które wprowadził w mieście często porównuje się z działaniami barona Georgesa Haussmanna w dziewiętnastowiecznym Paryżu. Projekty Roberta Mosesa budziły ostry sprzeciw mieszkańców miasta. Jego działania przyczyniły się m.in. do dynamicznego rozwoju infrastruktury drogowej. Mówiono nawet, że „Moses kocha bardziej samochody niż ludzi”. Nie można jednak zapominać o wyjątkowych miejscach, które dał nowojorczykom. Miejskie plaże i parki do dziś służą mieszkańcom. W 1974 r. za biografię R. Mosesa, („The Power Broker”) autor, Robert Caro otrzymał nagrodę
Pulitzera.

Walt Whitman (1819-1892)
Przez wielu uznawany za prekursora literatury amerykańskiej. W Nowym Jorku dorastał i uczył się, a następnie prowadził działalność redaktorską i wydawniczą. W 1955 roku ukazał się najsłynniejszy zbiór wierszy „Źdźbła trawy”. Związany z Nowym Jorkiem przez kilkadziesiąt lat życia, wielokrotnie oddawał hołd miastu w swoich utworach. W jego wierszach przewijały się wątki erotyczne, przez co „Źdźbła trawy” często były publikowane w okrojonej wersji. Jego poezja miała duży wpływ na rozwój ruchu hippisowskiego w Stanach. Inspirował takich twórców jak: Frank O’Hara, Miron Białoszewski czy Jack Kerouac.

Autorka


Megan Bradbury
Urodziła się w Stanach Zjednoczonych, dorastała w Wielkiej Brytanii. Laureatka wielu nagród i grantów literackich. Jej debiutancka powieść otrzymała bardzo pozytywne recenzje w zagranicznej prasie, a pisarstwo autorki określono jako niezwykłe i odurzające.

Dane wydawnicze: Wydawnictwo Czarna Owca | 978-83-8015-546-6| Premiera: 26.04.2017