Lauren St.John – „Bezcenny” – www.eopinier.pl = To co Was bawi !

Lauren St.John – „Bezcenny”

bezcennyTytuł: Bezcenny
Cykl: Koń za dolara

Autor: Lauren St. John
Stron: 264
Gatunek: Młodzieżowa,
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

ISBN: 978-83-271-5554-2

Końmi interesowałam się odkąd było to możliwe. Ilość przeczytanych książek (tak albumów, poradników jak i pozycji fabularnych) oraz gazet, które przeczytałam jest delikatnie mówiąc spora. Widząc co rusz nowe tytuły nigdy nie wahałam się by po nie sięgnąć, a czytanie młodzieżowych serii było codziennością. Teraz ta radość o ochota przygasła jeśli chodzi o literaturę o koniach i jeździectwie dla młodych, ale jak widać koń na okładce zrobił swoje i sięgnąć musiałam…

Casey Blue to piętnastoletnia dziewczyna, która od najmłodszych lat marzy o karierze amazonki. Jeździectwo i konie to jej świat którego najchętniej by nie opuszczała. Po szkole pracuje jako wolontariuszka w szkółce jeździeckiej Hope Lane, którą często przezywano Hopeless Lane z powodu jej stanu. Jednak to tam zarówno konie jak i ludzie którzy  zbłądzili potrafią znów odnaleźć dobrą drogę w życiu. Niestety Casey do tej pory nie miała zbyt wiele szczęścia w życiu. Jej mama zmarła, a ojciec który siedział w więzieniu za włamanie i kradzież nie może znaleźć pracy. Jak w takim układzie dziewczyna ma mieć marzenia, a co dopiero myśleć o ich spełnieniu?
A jednak okazuje się, że czasami los nawet w najmniej oczekiwanym momencie i miejscu potrafi się uśmiechnąć.
Nastolatka podczas spaceru z ojcem ratuje z rzeźni ogiera. Mimo braku pieniędzy robi wszystko by mu pomóc. Chory, wychudzony i przede wszystkim przerażony koń jej jako jedynej ufa.

Czy koń zaufa jej na tyle by dał się ułożyć? Czy Casey da radę zająć się koniem mimo braku funduszy? Ile będzie musiała poświęcić dla konia i marzeń? Czy jest szansa na pójście do przodu, gdy nikt w ciebie nie wierzy? Czy losy dziewczyny oraz jej wierzchowca Zapowiedzi sztormu potoczą się lepiej niż dotychczasowe życie obojga?

Co jest pięknego w tej pozycji? To jak autorka ukazuje uczucia między zagubioną i pełną wiary oraz nadziei nastolatką, a skrzywdzonym koniem. To jak oboje dzięki pracy budują między sobą coraz większe zaufanie. Na uwagę zasługuje też to, że tematyka jeździectwa czy koni nie jest łatwa, a jednak autorka poradziła sobie z tym i myślę, że nawet osoba będąca laikiem w tych tematach zrozumie książkę. Język jest prosty, ale nie dziecięcy. A wszystko fajnie i zwięźle wytłumaczone tam gdzie to potrzebne. Lauren w piękny sposób pokazuje, że warto mieć marzenia i dążyć do ich spełnienia. Nawet jeśli wierzymy w nie tylko my…
Polecam nie tylko nastolatkom czy miłośnikom koni. To powieść dla każdego, a dzięki małym gabarytom świetnie nada się jako odskocznia od codzienności, ale też pewnego rodzaju poradnik jak dążyć do celu.
<Ocena 7/10>

Karolina MAREK