Mocny reportaż z wyprawy wzdłuż Transpolarnej Magistrali Kolejowej nazywanej Drogą Umarłych. – www.eopinier.pl = To co Was bawi !

Mocny reportaż z wyprawy wzdłuż Transpolarnej Magistrali Kolejowej nazywanej Drogą Umarłych.

WYPRAWA AUTORA KSIĄŻKI
PRZEZ DZIKI WSCHÓD
NA SYBERIĘ

Kolej widmo, miała być wielkim dziełem Stalina. Nigdy jej nie dokończono.

Opustoszałe, ziejące chłodem baraki. Pojedyncze wieżyczki strażnicze, porzucone aluminiowe miski i przegniłe buty. Powyginane szyny i zakopane w śniegu rdzewiejące lokomotywy. Transpolarna Magistrala Kolejowa. Siedemset kilometrów torów okupionych bezsensownym cierpieniem dziesiątków tysięcy więźniów GUŁagu. Marzenie Stalina porzucone w dniu jego śmierci. Kolej widmo zagubiona w dzikiej tajdze i tundrze. W miejscu, w które przez ostatnie pół wieku zapuszczali się tylko myśliwi z rdzennych ludów.

Sześćdziesiąt lat po śmierci Stalina Tomasz Grzywaczewski wraz z ekipą
wyrusza wzdłuż linii kolejowej i spotyka współczesnych mieszkańców Syberii. Autor odwiedza pozostałości łagrów. Dotyka przeszłości, szuka śladów historii, ale też spogląda na syberyjską teraźniejszość. Czy sen Stalina ma szansę się ziścić? Niewykluczone, że współczesna Rosja wybuduje linię Salechard-Norylsk, czyli dokładnie taką, o jakiej marzył Ojciec Narodu.

Tomasz Grzywaczewski (ur. 1986) – podróżnik, dziennikarz; autor książki Przez dziki Wschód, za która otrzymał Nagrodę Magellana 2012. Jest pomysłodawcą Long Walk PLUS Expedition – głośnej wyprawy śladami ucieczki z gułagu Witolda Glińskiego, oraz współautorem dokumentalnego filmu opowiadającego o tej wyprawie. Pasjonuje się poszukiwaniem i odkrywaniem zapomnianych opowieści. W 2013 roku uczestniczył jako lider w wyprawie wzdłuż Transpolarnej Magistrali Kolejowej na Syberii.

SPOTKANIA TOMASZA GRZYWACZEWSKIEGO

ŁÓDŹ 8 GRUDNIA (WTOREK), GODZ. 18.00
Empik Manufaktura, ul. Karskiego 5
Prowadzący: Mikołaja Mirowskiego

WARSZAWA 9 GRUDNIA (ŚRODA), GODZ. 18.00
Empik Arkadia al. Jana Pawła II 82
Prowadzący: Wojciech Górecki

WARSZAWA 10 GRUDNIA (CZWARTEK), GODZ.19.00
Faktycznym Domu Kultury w Warszawie
ul. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego 12
Prowadzący: Paweł Drozd