Nathan Filer – ZAPYTAJ KSIĘŻYC premiera 9 PAŹDZIERNIKA 2015 – www.eopinier.pl = To co Was bawi !

Nathan Filer – ZAPYTAJ KSIĘŻYC premiera 9 PAŹDZIERNIKA 2015

“Costa Book of the Year Award 2013”

ARCYPORUSZAJĄCY PORTRET LUDZKIEGO UMYSŁU POGRĄŻONEGO PRZEZ LATA W ŻAŁOBIE. WZRUSZAJĄCY, ANI TROCHĘ SENTYMENTALNY, OBRAZ OBŁĘDU, KTÓRY NIGDY NIE DOTYKA TYLKO JEDNEJ OSOBY. BOLESNY I ZABAWNY.

image014
„Opowiem wam co się stało, bo to dobry sposób, aby przedstawić mojego brata. Ma na imię Simon. Myślę, że go polubisz. Ja naprawdę go lubię. Ale kilka stron dalej Simon będzie martwy. A od tamtej pory nigdy już nie był taki sam.” Matthew z dużą dozą determinacji i szczerości postanawia spisać swoją historię. Czy przyczynił się do śmierci swojego brata Simona, ponieważ ten niósł go do domu po pewnym pechowym upadku? Do zdarzenia doszło letnią nocą 1999 roku, gdy obaj bracia wymknęli się ukradkiem z przyczepy kampingowej usytuowanej na malowniczym, lecz niebezpiecznym klifowym wybrzeżu półwyspu Portland. Dziewięcioletni Matthew wyciągnął Simona z łóżka, ponieważ chciał mu pokazać coś ciekawego. Ta z pozoru niewinna nocna eskapada zakończyła się tragicznie. Od tej pory w życiu dziewięcioletniego Matthew pojawił się zamęt. Czuł się odpowiedzialny za śmierć starszego brata.

Niemal dekadę później, Matthew trafia do szpitala psychiatrycznego. Od pierwszych stron spisywanej przez siebie książki, powraca do wydarzeń sprzed lat i choć o samym wypadku mówi niewiele, wiemy, że nęka go poczucie winy, a śmierć brata wywarła ogromny wpływ na całe jego późniejsze życie.

Istnieją książki, których nie można przestać czytać; takie, od których nie sposób się oderwać przez całą noc.
Książki, które zmuszają do spojrzenia w głąb własnej duszy, pokazując najtrudniejsze, zazwyczaj trzymane w największym sekrecie aspekty życia w porażająco realistyczny sposób.
W których słowa dobrano tak precyzyjnie, że pozostają w pamięci na długie dni.
Oto jedna z nich. Odważna i przełomowa.
Głęboko poruszający, ale zarazem pełen humoru błyskotliwy debiut literacki.
Poruszający portret człowieka, który powoli i nieuchronnie pogrąża się w szaleństwie…

Porywająca, ożywcza, emocjonująca… Olśniewająca powieść!

The Guardian

Nathan Filer idzie w ślady Marka Haddona i jego „Dziwnego przypadku psa nocną porą”. Obaj piszą w sposób jednocześnie zabawny i wzruszający.

Daily Mail

Poruszająca historia o rozpaczy, szaleństwie i stracie.
Filer jest szczególnie wyczulony na te momenty w życiu, które sprawiają, że zaczyna ono przypominać czarną komedię, a Matthew pozostaje charyzmatycznym bohaterem, nawet gdy jego świat wali się w gruzy.

Observer

Słodkogorzka i doskonale wycyzelowana.

The Telegraph

Przekonujący portret elokwentnego chłopca ogarniętego przez niemożliwą do przezwyciężenia chorobę i absorbujące studium nieutulonego żalu.

Sunday Herald

NATHAN FILER – z wykształcenia jest opiekunem osób z problemami psychicznymi. Prowadzi badania nad zdrowiem psychicznym na uniwersytecie w Bristolu.

Swoją karierę literacką zaczynał od stand-up’u, regularnie uczestnicząc w wieczorach poetyckich i festiwalach poezji. Jego wiersze czytano w radiu BBC. W 2005 jego krótkometrażowy film poetycki „Edyp” zdobył nagrodę BBC dla najlepszego młodego filmowca oraz nagrodę Zebra, przyznawaną w Berlinie najlepszemu filmowi poetyckiemu.

Jego debiutancka powieść z 2013 roku, „The shock of the fall”, która opisuje życie młodego człowieka chorego na schizofrenię, spotkała się z uznaniem krytyki. Zdobyła nagrodę Costa dla książki roku 2013, nagrodę im. Betty Trask, National Book Award dla najlepszego utworu beletrystycznego oraz nagrodę Gildii Pisarzy dla najlepszego debiutu literackiego. Książka trafiła na listę bestsellerów Sunday Timesa i została przetłumaczona na trzydzieści różnych języków.

Filer jest autorem esejów, artykułów i recenzji drukowanych w prasie codziennej, między innymi New York Timesie, Guardianie, Independencie czy Daily Mail. Jako panelista bierze udział w programach radiowych i telewizyjnych poświęconych literaturze i zagadnieniom ludzkiej psychiki.

Mieszka w Bristolu z żoną i dwójką dzieci, wykłada kreatywne pisanie na uniwersytecie w Bath Spa.

KOMENTUJ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *