W Wydawnictwie Literackim ukaże się książka Piotra Stelmacha o Grzegorzu Ciechowskim – www.eopinier.pl = To co Was bawi !

W Wydawnictwie Literackim ukaże się książka Piotra Stelmacha o Grzegorzu Ciechowskim

Był jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiej sceny muzycznej. Jego piosenki były ważne dla kilku pokoleń Polaków. I nadal są, bo mimo upływu lat wciąż zadziwiają brzmieniem i inspirują. Biała flaga, Telefony, Kombinat, Śmierć w bikini i wiele wiele innych. Nawiązując do jednego z jego tekstów, można powiedzieć, że taki artysta jak Grzegorz Ciechowski mógł się nam zdarzyć raz na milion lat.

W Wydawnictwie Literackim ukaże się książka o legendarnym liderze Republiki. Przygotowuje ją jeden z najwytrawniejszych znawców jego twórczości, dziennikarz muzyczny radiowej Trójki Piotr Stelmach.

Będzie to wspomnieniowa opowieść, z której wyłoni się portret artysty, muzyka i nietuzinkowego człowieka.

Od 12 roku życia śledziłem z wielkim zainteresowaniem Jego karierę. Był i wciąż pozostaje postacią, o której z pełnym przekonaniem mógłbym powiedzieć „tak, to mój idol”. Występ Republiki w spektaklu Republika – rzecz publiczna, wystawianym przez Teatr Wielki w Łodzi, był pierwszym koncertem w moim życiu. Do dziś pamiętam prawie każdy szczegół tego wydarzenia – od elementów własnego „ubrania galowego”, przez niecodzienny sposób, w jaki muzycy pojawili się na scenie, aż po projekcję w jednym z antraktów nagrodzonego statuetką Oscara filmu Zbigniewa Rybczyńskiego Tango. To były emocje, których nikt i nigdy wcześniej mnie nie uczył.
Do tworzenia książki Piotr Stelmach zaprosił osoby Grzegorzowi Ciechowskiemu najbliższe – z Rodziny, Przyjaciół z zespołu, ze sceny, życia towarzyskiego, Artystów i współpracowników.

Jego twórczość wciąż jest czymś, czego nie sposób interpretować za pomocą emotikonów. Republika i Obywatel G.C. nigdy nie mieli swoich „pięciu minut”. Mam wrażenie, że Ich czas wciąż trwa. Pod względem ludzkim i artystycznym stworzyli fundament skutecznie impregnowany na fochy show-biznesu. On, a także Osoby, z którymi krzyżowały się Jego losy, wciąż funkcjonują w mojej wyobraźni jako jedna drużyna, mimo że przecież prawdziwe życie napisało dla tych relacji swoje własne scenariusze. Wszystko to czyni dla mnie z pracy nad tą publikacją ogromne, ale i piękne dziennikarskie wyzwanie. Oprócz audycji w Trójce, prawdopodobnie największe w moim zawodowym życiu – mówi autor.

Książka Piotra Stelmacha o Grzegorzu Ciechowskim ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego, które wykreowało nową linię książek muzycznych i zasłynęło świetnie przyjętymi autobiografiami m.in. Tomasza Stańki, Roberta Brylewskiego i Tymona Tymańskiego.

Piotr Stelmach – jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich dziennikarzy muzycznych. Z Trójką związany od 1997 roku. Autor i prowadzący m.in. takich audycji jak Offensywa, Myśliwiecka 3/5/7, W tonacji Trójki, Trójkowy Top Wszech Czasów.