PIOTRUŚ PAN i WANDA – J.M. Barrie – klasyka w nowej odsłonie – www.eopinier.pl = To co Was bawi !

PIOTRUŚ PAN i WANDA – J.M. Barrie – klasyka w nowej odsłonie

PIOTRUŚ PAN i WANDA – J.M. Barrie

Piotruś Pan, chłopiec, który postanowił nigdy nie dorosnąć, zabiera Wandę i jej dwóch braci Jasia i Michasia w magiczną podróż do krainy z dziecięcych snów – Nigdylandii. To miejsce, gdzie spełniają się wszystkie marzenia. Rodzeństwo przeżyje tam mnóstwo radosnych, ekscytujących przygód w towarzystwie wróżki Brzęczynki i grupki zagubionych chłopców, którym przewodzi Piotruś. Poznają też Indian, syreny i wiele niezwykłych istot.
Jednak Nigdylandia pełna jest też niebezpieczeństw. Największym z nich jest banda piratów pod przywództwem okrutnego kapitana Jakuba Haka, który chce schwytać Piotrusia.

Piotruś Pan i Wanda to utwór, który zapewnił jego twórcy, szkockiemu pisarzowi Jamesowi Matthew Barriemu, literacką nieśmiertelność. Już od stu lat kolejne pokolenia czytelników dają się uwieść magii opowieści o wiecznym chłopcu. Młodsi znajdują w niej barwne i pełne radosnej beztroski przygody, starsi zaś przypominają sobie, dlaczego sami kiedyś nie chcieli dorosnąć, i odnajdują w sobie na nowo ukryte dziecko. Ta mądra, pełna ciepła i jedyna w swoim rodzaju historia pozostanie na zawsze w sercu każdego, kto po nią sięgnie.

Sir James Matthew Barrie (1860-1937) urodził się w miasteczku Kirriemuir w Szkocji w ubogiej wielodzietnej rodzinie. Jego rodzice chcieli, by został duchownym, on jednak od dziecka chciał być pisarzem. Studiował literaturę na uniwersytecie w Edynburgu, a potem krótko pracował jako dziennikarz. Następnie przeniósł się do Londynu i wkrótce odniósł sukces dzięki powieściom o życiu na szkockiej prowincji. Liczne książki i sztuki teatralne, często łączące humor z ważną tematyką społeczną, przyniosły mu uznanie i uczyniły go jednym z najpopularniejszych twórców swoich czasów. Poznał rodzinę królewską i opowiadał bajki córkom księcia Jorku – późniejszego króla Jerzego VI – przyszłej królowej Elżbiecie II i księżniczce Małgorzacie.

Piotruś Pan narodził się jako bohater opowieści, które James Matthew Barrie opowiadał synom swej bliskiej przyjaciółki Sylvii Llewelyn Davies. Imię postaci jest połączeniem imienia najmłodszego z chłopców, Petera, oraz greckiego boga lasów i pasterzy Pana.
Postać wiecznego chłopca po raz pierwszy pojawiła się w druku w 1902 roku, w powieści The Little White Bird, fabularyzowanej historii przyjaźni Barriego i dzieci Llewelyn Daviesów. Fragment tej książki stał się w 1906 roku podstawą książki dla dzieci Piotruś Pan w Ogrodach Kensingtońskich.
27 grudnia 1904 roku w Duke of York’s Theatre w Londynie odbyła się premiera sztuki Peter Pan; or, The Boy Who Wouldn’t Grow Up (Piotruś Pan, czyli chłopiec, który nie chciał dorosnąć). Jej wielki sukces sprawił, że w 1911 roku Barrie dokonał adaptacji tekstu sztuki na powieść. W języku polskim książka po raz pierwszy ukazała się już w 1913 roku.

KOMENTUJ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *