Mistrzyni książek dla młodzieży powraca. Nie wygrasz z przeznaczeniem – www.eopinier.pl = To co Was bawi !

Mistrzyni książek dla młodzieży powraca. Nie wygrasz z przeznaczeniem

Mistrzyni książek dla młodzieży powraca.
Zarwana noc gwarantowana. Polecam!
– Julka Wróblewska

Nowa powieść autorki bestsellerowej Bransoletki!

Ewa Nowak – Moja Ananke
premiera: 16 czerwca!

Przestraszył się trochę, więc przeskoczyłam na temat przeznaczenia. Powiedziałam, że w każdej mitologii istnieje jakieś spersonifikowane fatum. Ja najbardziej lubię Ananke, grecką boginię przeznaczenia. Rafał powiedział, że to ciekawe zagadnienie, czy życiem rządzi przypadek, czy nieuchronny los. Osobiście uważam, że nie ma żadnych przypadków, ale zanim to powiedziałam, Rafał stanął na czerwonym, przez chwilę na mnie popatrzył i powiedział, że jednak się zgadza ze mną i uważa, że nie ma przypadków.

Starszy i popularny (!) brat-student, który zabiera Cię na imprezy i chwali się Tobą przed znajomymi. Rodzice wyrozumiali bardziej niż inni. Wymarzony facet, przy którym czas staje w miejscu. I przyjaciółka, taka od serca, co czasem wkurza, ale częściej pomaga przetrwać kolejny dzień. Czego chcieć więcej? Jagoda ma osiemnaście lat i z dnia na dzień zdobywa całe to zaplecze wsparcia, które przeciętnej nastolatce zapewnia pełnię szczęścia i beztroskie życie. Nieuchronny los chce jednak inaczej.

Do akcji wkracza bezwzględna Ananke
i zaczyna – po swojemu – kombinować…

Moja Ananke to najnowsza powieść autorki bestsellerowej Bransoletki. Ewa Nowak ma niezwykły dar odkrywania i opisywania historii wyjątkowo bliskich nastoletnim czytelnikom. Tak jest i tym razem.

„Moja Ananke” to powieść, którą czyta się naprawdę jednym tchem. Świetnie napisana, językiem tak bliskim młodzieży, jakby Ewa Nowak sama była nastolatką! Akcja jest dynamiczna. A sama główna bohaterka da się lubić.

Wysoko poprzeczka

Lubię moment, kiedy uderza mnie zapach nowego miejsca, bo sporo mówi o jego mieszkańcach. Tym razem od progu uderzył mnie zapach dymu.
Dałam gospodyni kwiaty i zanim zdążyłam zdjąć kurtkę, zobaczyłam Ignacego. Był z jakąś rudą dziewczyną, której nigdy wcześniej nie widziałam na oczy, jak się później okazało – Darią. Była w czymś, co nie zakrywało jej prawie niczego. Na pewno nie miałaby problemu, żeby założyć sukienkę z ogonem pawia.
– No, nareszcie jesteście. To jest właśnie moja siostra. Przy niej uważajcie co i jak mówicie, bo to purystka językowa. W ogóle uważajcie, bo tak bystrej osoby raczej jeszcze nie spotkaliście. Ja jestem starszy, ale rodzice, gdy gdzieś razem wychodzimy, mówią: „Ignasiu, słuchaj się Jagody”.
– Raz jeden tak powiedzieli – sprostowałam.
– Ale powiedzieli. Teraz uważajcie, Jagoda powie nam wierszyk!
– Przestań!
Nie znoszę, gdy Ignacy mi to robi. Lubi popisać się mną przed każdą swoją nową dziewczyną.
– Nie daj się prosić. Mówiłem, że pamiętasz wszystko, czego się kiedykolwiek nauczyłaś.
– No, powiedz – zaćwierkała Daria i oparła się biodrem o mojego brata.
Chętnie bym jej powiedziała, że nie mam czterech lat, żeby się popisywać jak przy rodzinnym stole, ale wiedziałam, że Ignacy na mnie liczy. Zresztą, co mi szkodzi. Dzisiaj nikt nie umie powiedzieć niczego z pamięci, a ja umiem. Chwilę się zastanowiłam i wyrecytowałam pierwsze, co mi przyszło do głowy, czyli Balladę o trzęsących się portkach Gałczyńskiego.

Gdy wieje wiatr historii,
ludziom jak pięknym ptakom
rosną skrzydła, natomiast
trzęsą się portki pętakom.

Daria wpadła w zachwyt.
– Jaką masz niesamowitą siostrę! – piszczała, jakbym była co najmniej połykaczem ognia.
Ignacy przytulił ją do siebie, a Rafał zerknął na mnie. Nie wiem zresztą, czy to było zerknięcie. To było raczej jak wyładowanie atmosferyczne. Mój akumulator życia aż wył, na takich był obrotach. U Rafała w głowie też musiało się sporo dziać, bo patrząc na mnie, powiedział: „Cholernie wysoko poprzeczka”.

Cytowany fragment pochodzi z książki Ewy Nowak Moja Ananke, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego 16 czerwca 2016 roku.

KOMENTUJ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *